March, 16

Логистика. Жаһандық ойлаңыз, жергілікті әрекет етіңіз!

Глокализация - жаһандану мен локализацияны, жаһандық және жергілікті мүдделерді біріктіретін әлеуметтік процесс, мұнда бір уақытта жаһандық ойлау және жергілікті әрекет ету қабілеті шешім қабылдауға негіз болады. Жаһандану тұжырымдамасы логистика және көлік саласында белсенді қолданылады.

2023 жылдың 2 наурызында "Логистика" білім беру бағдарламасының (Менеджмент мектебі) оқытушылары "Көлік-логистика саласы үшін Glocal-менеджерлерді даярлау"атты дөңгелек үстел ұйымдастырды. Іс – шарада көлік-логистикалық процестерді басқару саласындағы 9 спикер-сарапшы сөз сөйледі.

"Логистика" білім беру бағдарламасы бойынша көшбасшы Бекжанова Жанна құттықтау сөз сөйлеп, AlmaU студенттерінің нәтижелері мен жетістіктерін атап өтіп, білім беру бағдарламасын дамытудың перспективалық жоспарларымен бөлісті.

Бұдан әрі "Логистикалық процестерді басқару саласындағы Глокализация" атты баяндаманы т.ғ. к., Associate professor Киселева Ольга баяндады. Логистикадағы жаһандық трендтер қамтылды және жергілікті және жаһандық дағдыларға бөлінген Кәсіби құзыреттілік матрицасы ұсынылды.

"Sprint logistic" ЖШС сату бөлімінің басшысы Темергалиев Олжас жас мамандардың коммуникация, көшбасшылық, стресске төзімділік сияқты Soft-skills дағдыларының жеткіліксіздігі туралы пікір білдірді.

"Sprint logistic" ЖШС коммерциялық директоры Сұлтан Рмков ақпараттық жүйелермен жұмыс істеу кезінде арнайы білімнің жоқтығын атап өтті.

"Транском" ЖШС тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі маманы, т.ғ. к. Муслим Айкумбеков практикалық білімнің жетіспеушілігі мәселесін теориялық курс көбінесе кәсіби білім алуға бағытталғандығымен байланыстырды. Оқытудағы практикалық компонентті күшейту үшін оқытушы-практиктердің штаттық құрамын ұлғайту, оқытушылар үшін өндірістік алаңдарда тағылымдамалар ұйымдастыру қажет. Бұл шараларды "Казинтерфрахт" ЖШС директорының орынбасары Юлия Островерхова қолдап, оқу сабақтарының бір бөлігін өндірісте өткізуді ұсынды.

Қазақстанның автомобиль тасымалдаушылары мен экспедиторлары одағының төрағасы Әсел Садықова студенттерді өндірісте кәсіби оқыту мен тәрбиелеудің маңыздылығын атап өтті.

Cilt Central Asia Бас хатшысы Мухаев Ербол көтерілген тақырыптың өзектілігін атап өтті, көптеген компаниялар Кадрлық "аштықты" бастан кешуде және кандидаттардың жұмыс берушілердің талаптарына сәйкес келмеуі жиі байқалады. Практикадан өту кезінде үздік студенттерді анықтап, болашақта оларға жұмыс ұсыну қажет. Дуалды білім беруді енгізу тиімді шара болып табылады.

"IRON TRADE COMPANY" ЖШС логистика бөлімінің бастығы Наталья Баратова студенттерді практикаға қабылдауға дайын екендіктерін білдірді, сондай-ақ қонақ дәрістерін өткізу кезінде оң нәтижелерін атап өтті.

Жалпы, барлық спикерлердің сөздерінде білім беру мен өндіріс бірлесіп дамуы, кәсіби кадрлардың дамуына және жас ұрпақта патриотизмге тәрбиелеуге тең үлес қосуы тиіс деген ортақ пікір айтылды, Glocal-менеджерлер - бұл біздің ортақ міндетіміз.